Zgodovina

Družboslovna informatika ima razmeroma kratko zgodovino, saj je vezana na družbe, kjer se informacijska tehnologija  množično uporablja. Pri tem informacijsko tehnologijo razumemo v ožjem smislu segmenta, ki je vezan na  razvoj mikroporcesorjev, kar je vstopilo v množično uporabo šele z  računalniki.

Koncept družboslovne informatike je torej začel nastajati ob naraščajoči vlogi informacijske tehnologije v razvoju sodobnih družb, prvič že konec 60-ih let prejšnjega stoletja. Pojem in z njim povezane aktivnosti pa se v zadnjih desetletjih tudi vse bolj formalizirajo. Nastajajo raziskovalni centri in študijske smeri, ki se eksplicitno ukvarjajo z družboslovno informatiko. Še številnejše so aktivnosti in področja, ki so z družboslovno informatiko v interakciji bolj posredno. Več o razvoju družboslovne informatike na strani Social informatics.

Študij družboslovne informatike kot samostojne smeri v okviru študija sociologije poteka na Fakulteti za družbene vede od leta 1985. S tem je študij družboslovne informatike na FDV  prvi tovrstni študij v svetu. Npr. v ZDA so začeli govoriti o formalnem pojmu družboslovne informatike šele v letu 1996. 

V letu 2004/05 se je pričel izvajati tudi visokošolski študij družboslovne informatike, v letu 2004 pa so bili odobreni in 200/2005 tudi že stekli prenovljeni programi prve stopnje (3- letni visokošolski in 4-letni univerzitetni) ter program druge stopnje (1-letni podiplomski) družboslovne informatike, ki se bo predvidoma pričel izvajati v letu 2006/07. Prenova programov je poteka na osnovi bolonjske reforme.

>> Povezave

 

Stran si je ogledalo 413 obiskovalcev